“Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsi
“Azerbaijan Digital Hub” proqramının birinci mərhələsi çərçivəsində icra edilən ən mühüm layihələrdən biri də məhz Avropa ilə Asiya arasında rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılması ilə bağlı aparılan “Rəqəmsal İpək Yolu” – “Digital Silk Way” layihəsidir.
Tarixi ipək yolunun üzərində yerləşən, əlverişli coğrafi mövqeyə, Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin mərkəzinə çevrilmiş Azərbaycan Respublikası hazırda Qərblə Şərq arasında həm də rəqəmsal ipək yolunun yaradılması üzrə geniş imkanlara sahibdir.
Proqram çərçivəsində icra olunan bu layihə Avropanın internet mərkəzlərindən rəqəmsal kontentin və internet xidmətinin məhz Azərbaycan üzərindən Asiya ölkələrinə daşınmasını nəzərdə tutur.
Layihə Azərbaycanın yaradılacaq telekommunikasiya dəhlizində mərkəzi mövqeyə sahib olmasını, internet xidmətinin və iri kontent operatorları olan “Google”, “Amazon”, “Allibaba”, “Netflix”, “Facebook” və digərlərinin kontentinin daşınmasında tranzit ölkə olmasını, gələcəkdə isə Bakının İnternet Mübadilə Mərkəzinə çevrildikdən sonra mərkəzə çevrilməsini və bu kontentin, eləcə də internetin artıq buradan Orta və Cənubi Asiya regionu dövlətlərinə, eləcə də digər ətraf region dövlətlərinə daşınmasını özündə ehtiva edir.
“Digital Silk Way” layihəsinə internet trafikinə böyük ehtiyacın duyulduğu Orta və Cənubi Asiya regionu dövlətlərinin böyük marağı vardır. Onu da qeyd edək ki, 2019-cu ilin 25-27 Aprel tarixlərində Çin Xalq Respublikasının paytaxtı Pekində “Bir Kəmər, Bir Yol” strategiyası çərçivəsində ikinci beynəlxalq əməkdaşlıq forumu çərçivəsində “AzerTelecom” şirkəti ilə Çinin “China Telecom” və “Huawei” şirkətləri arasında Əməkdaşlıq barədə Memorandum imzalanıb. Bu sənədlər “AzerTelecom” ilə “China Telecom” və “Huawei” arasında “Azerbaijan Digital Hub” proqramı çərçivəsində Asiya-Avropa telekommunikasiya dəhlizinin (Rəqəmsal İpək Yolu) yaradılması istiqamətində qarşılıqlı əməkdaşlığı özündə əks etdirir.
“Digital Silk Way” layihənin reallaşması bu regionların hər il artan intrenet tarfikinə olan ehtiyyacının ödənilməsinə mühüm töhfə verəcəkdir və regionda bağlantı xidmətlərini inkişaf etdirəcəkdir.

Проект “Цифровой шелковый путь” (Digital Silk Way)
Одним из важнейших проектов, реализуемых в рамках первой фазы программы Azerbaijan Digital Hub, является проект "Цифровой шелковый путь" – “Digital Silk Way”, который направлен на создание цифрового телекоммуникационного коридора между Европой и Азией.
Расположенная на историческом Шелковом пути с его выгодным географическим положением и центром транспортных коридоров Север-Юг и Восток-Запад, Азербайджанская Республика теперь имеет широкие возможности для создания цифрового Шелкового пути между Западом и Востоком.
Реализуемый в рамках программы проект предусматривает передачу цифрового контента и интернет-услуг из европейских интернет-центров в азиатские страны именно через Азербайджан. В проекте подчеркивается центральное положение Азербайджана в создаваемом телекоммуникационном коридоре, то, что Азербайджан является транзитной страной для передачи контента интернет-сервисов и крупных контент-операторов, таких как “Google”, “Amazon”, “Allibaba”, “Netflix”, “Facebook” и других, а также то, что после превращения Баку в Центр обмена интернетом, Азербайджан станет хабом, и данный контент, а также интернет будет передаваться в страны региона Центральной и Южной Азии, а также в другие соседние страны региона именно отсюда.
Проект Digital Silk Way представляет большой интерес для стран Центральной и Южной Азии, где существует большая потребность в интернет-трафике. Отметим, что 25-27 апреля 2019 года в столице Китайской Народной Республики Пекине на втором форуме международного сотрудничества в рамках стратегии “Один пояс, один путь”, был подписан меморандум о сотрудничестве “AzerTelecom” с China Telecom и Huawei. Эти документы отражают взаимное сотрудничество между “AzerTelecom”, China Telecom и Huawei в создании телекоммуникационного коридора Азия-Европа (Цифровой шелковый путь) в рамках программы Azerbaijan Digital Hub.
Реализация проекта “Digital Silk Way” внесет значительный вклад в удовлетворение растущих потребностей этих регионов в интернет-трафике и развитие услуг связи в регионе.