“Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsi
“Azerbaijan Digital Hub” proqramının birinci mərhələsi çərçivəsində icra edilən ən mühüm layihələrdən biri də məhz Avropa ilə Asiya arasında rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılması ilə bağlı aparılan “Rəqəmsal İpək Yolu” – “Digital Silk Way” layihəsidir.
Tarixi ipək yolunun üzərində yerləşən, əlverişli coğrafi mövqeyə, Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin mərkəzinə çevrilmiş Azərbaycan Respublikası hazırda Qərblə Şərq arasında həm də rəqəmsal ipək yolunun yaradılması üzrə geniş imkanlara sahibdir.
Proqram çərçivəsində icra olunan bu layihə Avropanın internet mərkəzlərindən rəqəmsal kontentin və internet xidmətinin məhz Azərbaycan üzərindən Asiya ölkələrinə daşınmasını nəzərdə tutur.
Layihə Azərbaycanın yaradılacaq telekommunikasiya dəhlizində mərkəzi mövqeyə sahib olmasını, internet xidmətinin və iri kontent operatorları olan “Google”, “Amazon”, “Allibaba”, “Netflix”, “Facebook” və digərlərinin kontentinin daşınmasında tranzit ölkə olmasını, gələcəkdə isə Bakının İnternet Mübadilə Mərkəzinə çevrildikdən sonra mərkəzə çevrilməsini və bu kontentin, eləcə də internetin artıq buradan Orta və Cənubi Asiya regionu dövlətlərinə, eləcə də digər ətraf region dövlətlərinə daşınmasını özündə ehtiva edir.
“Digital Silk Way” layihəsinə internet trafikinə böyük ehtiyacın duyulduğu Orta və Cənubi Asiya regionu dövlətlərinin böyük marağı vardır. Onu da qeyd edək ki, 2019-cu ilin 25-27 Aprel tarixlərində Çin Xalq Respublikasının paytaxtı Pekində “Bir Kəmər, Bir Yol” strategiyası çərçivəsində ikinci beynəlxalq əməkdaşlıq forumu çərçivəsində “AzerTelecom” şirkəti ilə Çinin “China Telecom” və “Huawei” şirkətləri arasında Əməkdaşlıq barədə Memorandum imzalanıb. Bu sənədlər “AzerTelecom” ilə “China Telecom” və “Huawei” arasında “Azerbaijan Digital Hub” proqramı çərçivəsində Asiya-Avropa telekommunikasiya dəhlizinin (Rəqəmsal İpək Yolu) yaradılması istiqamətində qarşılıqlı əməkdaşlığı özündə əks etdirir.
“Digital Silk Way” layihənin reallaşması bu regionların hər il artan intrenet tarfikinə olan ehtiyyacının ödənilməsinə mühüm töhfə verəcəkdir və regionda bağlantı xidmətlərini inkişaf etdirəcəkdir.

“Digital Silk Way project”
One of the major projects under the first phase of “Azerbaijan Digital Hub” program is the “Digital Silk Way” project which encompasses the establishment of digital telecommunication corridor between Europe and Asia.
Located on the historic Silk Road, the Republic of Azerbaijan, known as a center of the North-South and East-West transport corridors, now has ample opportunities to create a digital silk road between the West and the East.
The project, implemented under the program, envisages the transfer of digital content and Internet services from European Internet centers to Asian countries via Azerbaijan.
The project will put Azerbaijan in a central position in the telecommunications corridor, transmitting Internet services and content from major content operators such as Google, Amazon, Allibaba, Netflix, Facebook and others. In the future with the establishment of the Internet Exchange Center in Baku, the country will transmit these contents, as well as internet traffic to the Central and South Asia, and other neighboring countries in the region.
The “Digital Silk Way” project is of particular importance to countries in Central and South Asia, where there is a great need for Internet traffic. It should be noted that on April 25-27, 2019, "AzerTelecom" and "China Telecom" signed a Strategic Memorandum of Understanding within the framework of the 2nd International Forum "One Belt, One Road" in Beijing, China. The document reflects the cooperation between AzerTelecom and China Telecom in the establishment of the telecommunications corridor (Digital Silk Way) between Asia and Europe in the framework of the “Azerbaijan Digital Hub” program.
“Digital Silk Way” project will help meet the growing demand of these regions for internet traffic and improve communication services in the region.