Ölkə daxilində rəqəmsal infrastrukturun inkişafı layihəsi
“AzerTelecom” şirkəti “Azerbaijan Digital Hub” proqramının ilk mərhələsinin icrası çərçivəsində ölkə daxilində dayanıqlı magistral kabel infrastrukturunun qurulması layihəyə başlayıb. Bu layihə icra olunan “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsinin Azərbaycan hissəsini təşkil edir. Ölkə daxilində magistral infrastrukturun qurulması üçün “AzerTelecom” və Azərbaycan Dəmir Yolları QSC arasında mövcud dəmir yollarının qorunma zolağı boyunca dayanıqlı magistral fiber-optik kabel xətlərinin çəkilməsinə dair müvafiq sənədlər imzalanıb.
Dəmir yolları boyunca dayanıqlı fiber-optik magistral infrastrukturun qurulması Azərbaycanın hazırda sahib olduğu nəqliyyat və enerji dəhlizləri statusu ilə yanaşı ən qısa perspektivdə ölkənin regionun rəqəmsal mərkəzinə çevrilməsinə imkan verəcək. Layihə “AzerTelecom” tərəfdən həmçinin Azərbaycan Dəmir Yolları Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin Azərbaycanın Nəqliyyat Habına çevrilməsi layihəsi çərçivəsində aparılır.
Dəmir yolları boyunca magistral fiber-optik kabel xətlərinin çəkilişi ölkənin rəqəmsal infrastrukturunun güclənməsinə, ölkə boyu yeni davamlı infrastrukturun formalaşmasına və qonşu dövlətlər olan Rusiya, Gürcüstan, Türkiyə və İran ilə dayanıqlı genişzolaqlı fiber-optik kabel bağlantılarının formalaşması və bu infrastrukturların ölkəmizdə kəsişməsinə, eləcə də ölkədə telekommunikasiya sektorunun inkişafına mühüm təkan verəcək.
Layihənin icrası Şimal-Cənub, Şərq-Qərb istiqamətlərində olan müxtəlif beynəlxalq telekom operatorlarının infrastrukturlarının ölkəmizdə kəsişməsinə gətirib çıxaracaq. Layihənin reallaşması həmçinin Azərbaycan Dəmir Yolları QSC-nın da infrastrukturunun güclənməsinə, bu infrastruktur boyunca yeni texnologiyaların tətbiqinə, ümumilikdə isə rəqəmsallaşmaya xidmət edəcək.

The Project of digital infrastructure development in the country
The first direction of the project is to lay a backbone fiber-optic cable between Azerbaijan and Kazakhstan through the seabed of the Caspian Sea. At the end of 2018, telecommunication operators “AzerTelecom” of Azerbaijan and Transtelecom and KazTransCom of Kazakhstan signed a Memorandum of Corporation to build a Trans Caspian Fiber Optic Cable Line (Trans Caspian Fiber Optic - TCFO) to form a digital telecommunications corridor between Europe and Asia. The three companies established a Consortium, formed a Joint Working Group and signed relevant documents in connection with laying of the Trans-Caspian Fiber Optic line with the total length of 380-400 km. The data transmission capacity of the backbone cable line will be at least 4-6 terabits / s. The cable line will be laid between Siyazan and Aktau geographical points.
The interstate agreement “On organization of activities by communication operators of Azerbaijan and Kazakhstan in relation to the joint construction, ownership and operation of fiber optic transmission lines along the bottom of the Caspian Sea on Azerbaijan-Kazakhstan route” was signed between Azerbaijan and Kazakhstan on March 19, 2019.
The agreement was approved by Azerbaijan on April 11. The interstate agreement was approved by Kazakh government on May 17, 2019. Also, the three companies signed a joint contract on the construction of backbone cable line in the beginning of 2019.
The official ceremony dedicated to the launch of works in Kazakhstan territory on the construction of Trans Caspian Fiber Optic (TCFO) cable line through the bottom of the Caspian Sea between Azerbaijan and Kazakhstan was held on November 19, 2019, in Aktau. Prime Minister of Azerbaijan Republic Ali Asadov and Prime Minister of Republic of Kazakhstan Askar Mamin, other public officials, as well as the heads of participating in the project telecom operators, attended the ceremony of launching the construction of the Trans Caspian Fiber Optic in Kazakhstan territory.
“McKinsey and Company”, “Detecon”, “Axiom”, “DLA Piper”, “Huawei”, “PwC” and other international consulting and telco companies are involved in the project of strategic importance for both countries.