İnternet Mübadilə Mərkəzi (IXP) layihəsi
“Azerbaijan Digital Hub” proqramının icrasının ikinci mərhələsi çərçivəsində ən mühüm layihələrdən biri Bakı şəhərinin İnternet Mübadilə Mərkəzinə (IXP – İnternet Exchange Point) çevrilməsini nəzərdə tutur.
Hal-hazırda dünya üzrə internet trafiki müxtəlif regionlarda və dövlətlərdə yerləşən İnternet Mübadilə Mərkəzlərindən əldə olunur. Bu mərkəzlər internet xidmətinin və kontentin paylama mərkəzləri hesab olunurlar. Bu mərkəzlər sırasında London (LINX), Frankfurt (DE CIX), Amsterdam (AMS IX) Sofiya (IQNET-IX), Moskva (MSK IX), İstanbul (IQNET-IX) və digərlərini göstərmək olar. “Telegeography” resursunun məlumatına əsasən, 2018-ci ilin üzrə dünya üzrə bu tip mərkəzlərin sayı 528 olub.
Bakının İnternet Mübadilə Mərkəzi olması Orta və Cənubi Asiya, Yaxın Şərq kimi regionların internet xidmətini artıq Avropa internet mərkəzlərindən deyil, daha yaxın olan Bakı şəhərindən alması deməkdir. Bu isə həm internetin sürətinin daha yüksək olması, gecikmənin az olması, həm də qiymət tariflərinin daha optimal olması ilə nəticələnəcəkdir.

Проект Центра обмена интернет-трафиком (IXP)
Одним из важнейших проектов второго этапа программы “Azerbaijan Digital Hub” является превращение Баку в Центр обмена интернет-трафиком (IXP – Internet Exchange Point).
В настоящее время интернет по всему миру поступает из центров обмена интернет-трафиком, расположенных в разных регионах и странах. Эти центры считаются центрами распределения услуг интернета и распространения контента. Среди них можно отметить Лондон (LINX), Франкфурт (DE CIX), Амстердам (AMS IX), Софию (IQNET-IX), Москву (CEC IX), Стамбул (IQNET-IX) и другие. По данным Telegeography, в 2018 году в мире насчитывалось 528 подобных центров.
Тот факт, что Баку станет центром обмена интернет-трафиком, означает, что такие регионы, как Центральная и Южная Азия и Ближний Восток, больше не будут получать интернет-услуги из европейских интернет-центров, а из города Баку, расположенного ближе. Это приведет как к более высокой скорости интернета, так и меньшему количеству задержек и более оптимальной цене.