Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti layihəsi
“AzerTelecom” şirkəti 2018-ci ilin sonundan Avropa ilə Asiya arasında rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası ilə Orta Asiya ölkələri arasında Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsi üçün “Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti” layihəsinə start verib.
“Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti” layihəsi iki istiqamətdən ibarətdir. Birinci istiqamət Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsini, ikinci istiqamət isə Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsini nəzərədə tutur.
Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu
Layihənin birinci istiqaməti Azərbaycan və Qazaxıstan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiber-optik kabel xəttinin çəkilməsidir. Bu məqsədlə 2018-ci ilin sonunda Azərbaycan tərəfdən “AzerTelecom”, Qazaxıstan tərəfdən isə “Transtelekom” və “KazTransCom” telekommunikasiya operatorları Avropa ilə Asiya arasında rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılması üçün “Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti”nin (TransCaspian Fiber Optic – TCFO) tikintisi üzrə əməkdaşlıq haqda memorandum imzalayıblar. Ümumi uzunluğu 380-400 km olacaq “Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti”nin çəkilməsi ilə bağlı 3 şirkət arasında Konsorsium təsis edilib, birgə İşçi qrup yaradılıb və müvafiq sənədlər imzalanıb. Magistral kabel xəttinin məlumat ötürmə gücü isə 4-6 terabit/s-dən az olmayacaq. Kabel xətti Siyəzən və Aktau coğrafi məkanları arasında çəkiləcək.
2019-cu ilin 19 mart tarixində Azərbaycan və Qazaxıstan arasında “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qazaxıstan Respublikası Hökuməti arasında Azərbaycan Respublikasının və Qazaxıstan Respublikasının rabitə operatorları tərəfindən Azərbaycan-Qazaxıstan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xətlərinin birgə tikintisi, sahibliyi və istifadəsində müştərək fəaliyyətin təşkili haqqında” dövlətlərarası Saziş imzalanıb.
Saziş 11 aprel tarixində müvafiq olaraq Azərbaycan dövləti tərəfindən təsdiqlənib.
17 may 2019-cu il tarixdə isə dövlətlərarası saziş Qazaxıstan hökuməti tərəfindən də təsdiq edilib.
Həmçinin, 2019-cu ilin əvvəlində 3 şirkət arasında magistral kabel xəttinin tikintisi üzrə müştərək müqavilə də imzalanıb.
2019-cu ilin 19 noyabr tarixində isə Qazaxıstanın Aktau şəhərində Azərbaycan və Qazaxıstan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə Transxəzər Fiber Optik kabel xəttinin çəkilişi üzrə Qazaxıstan ərazisində işlərə başlanmasına dair təntənəli mərasim baş tutub. Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri Əli Əsədov, Qazaxıstan Respublikasının Baş Naziri Askar Mamin, digər dövlət rəsmiləri, eləcə də sazişin tərəfləri olan operator-şirkətlərin rəhbərləri Qazaxıstan ərazisində işlərə başlanılmasına dair mərasimdə iştirak ediblər.
Mühüm strateji əhəmiyyət daşıyan bu layihənin reallaşmasına nüfuzlu beynəlxalq konsaltinq və telekommunikasiya şirkətləri olan “McKinsey and Company”, “Detecon”, “Axiom”, “DLA Piper”, “Huawei”, “PwC” kimi şirkətlər cəlb olunub.
Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu
“Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti” layihəsinin ikinci istiqaməti Azərbaycan-Türkmənistan marşrutudur.
Layihənin icrası məqsədilə 28 noyabr 2019-cu il tarixində Türkmənistanın paytaxtı Aşqabad şəhərində baş tutan “Türkmentel 2019” 12-ci Beynəlxalq Telekom və İT Sənayesi sərgisi çərçivəsində Azərbaycan və Türkmənistan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə magistral kabel xəttinin çəkilməsi ilə bağlı dövlətlərarası saziş imzalanıb.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında Azərbaycan Respublikasının və Türkmənistanın rabitə operatorları tərəfindən Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xətlərinin birgə tikintisi, sahibliyi və istifadəsində müştərək fəaliyyətin təşkili” haqqında dövlətlərarası sazişə əsasən, magistral fiber-optik kabel xətti Azərbaycan tərəfdən magistral internet provayderi “AzerTelecom” şirkəti, Türkmənistan tərəfdən isə bu ölkənin telekommunikasiya operatoru “Türkmentelekom” tərəfdən reallaşdırılacaq. Kabel xətti Siyəzən və Türkmənbaşı coğrafi məkanları arasında çəkiləcək.
2020-ci ilin 11 mart tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun iştirakı ilə Azərbaycan-Türkmənistan sənədlərinin imzalanması mərasimində rabitə operatorları “AzerTelecom” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti və “Türkməntelekom” Elektrorabitə Şirkəti tərəfindən Azərbaycan-Türkmənistan marşrutu üzrə Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xətlərinin birgə tikintisi, sahibliyi və istifadəsi haqqında Anlaşma Memorandum”u imzalanıb.
Ümumi uzunluğu 300 km olacaq magistral kabel xətti 2-4 terabit/s həcmində məlumatların ötürülməsinə imkan verəcək.
Kabel xətti Avropa internet mərkəzlərindən internet trafikinin Azərbaycan vasitəsilə Türkmənistana, daha sonra isə Özbəkistan, Əfqanıstan, Pakistan və Hindistana ötürülməsinə imkan verəcək, Avropa ilə Cənubi Asiya arasında internet trafikinin ötürülməsində Azərbaycanı mərkəzi ölkəyə çevirəcək.

Проект Транскаспийской оптоволоконной кабельной линии
В конце 2018 года компания “AzerTelecom” начала проект “Транскаспийской оптоволоконной кабельной линии”, подразумевающий прокладку между Азербайджаном и странами Центральной Азии магистральной оптоволоконной кабельной линии по дну Каспийского моря, с целью создания цифрового телекоммуникационного коридора между Европой и Азией.
Проект “Транскаспийской оптоволоконной кабельной линии” состоит из двух направлений. Первое направление подразумевает прокладку магистральной оптоволоконной кабельной линии по дну Каспийского моря между Азербайджаном и Казахстаном, а второе – прокладку аналогичного кабеля между Азербайджаном и Туркменистаном.
Маршрут Азербайджан-Казахстан
“Первое направление проекта – прокладка магистральной волоконно-оптической кабельной линии между Азербайджаном и Казахстаном по дну Каспийского моря. С этой целью в конце 2018 года между AzerTelecom с азербайджанской стороны, а также KazTransCom и Transtelecom с казахстанской был подписан меморандум о сотрудничестве в рамках прокладки Транскаспийской оптоволоконной кабельной линии (TransCaspian Fiber Optic - TCFO) для создания цифрового телекоммуникационного коридора между Европой и Азией. Для прокладки Транскаспийской оптоволоконной кабельной линии, общая протяженность которой составит 380-400 километров, между тремя компаниями был основан консорциум, создана рабочая группа и подписаны соответствующие документы. Пропускная способность магистральной кабельной линии составит не менее 4-6 терабит в секунду. Кабельная линия будет проложена между городами Сиязань и Актау.
19 марта 2019 года между Азербайджаном и Казахстаном было подписано межгосударственное соглашение “Об организации совместной деятельности между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Республики Казахстан по совместной прокладке, владению и использованию оптоволоконных линий связи по дну Каспийского моря по маршруту Азербайджан-Казахстан операторами связи Азербайджанской Республики и Республики Казахстан”. 11 апреля Соглашение было ратифицировано правительством Азербайджана, а 17 мая 2019 года – правительством Казахстана. Кроме того, в начале 2019 года между тремя компаниями был подписан совместный контракт о прокладке магистральной кабельной линии.
19 ноября 2019 года в городе Актау, Казахстан, состоялась торжественная церемония, посвященная началу работ по прокладке Транскаспийской оптоволоконной кабельной линии между Азербайджаном и Казахстаном по дну Каспийского моря. На церемонии начала работ в Казахстане присутствовали премьер-министр Азербайджанской Республики Али Асадов, премьер-министр Республики Казахстан Аскар Мамин, другие государственные деятели, а также руководители операторов-участников соглашения.
К реализации этого стратегически важного проекта были привлечены ведущие международные консалтинговые и телекоммуникационные компании, такие как “McKinsey and Company”, “Detecon”, “Axiom”, “DLA Piper”, “Huawei” и “PwC”.
Маршрут Азербайджан-Туркменистан
Вторым направлением проекта “Транскаспийской оптоволоконной кабельной линии” является маршрут Азербайджан-Туркменистан.
В целях реализации проекта Азербайджан и Туркменистан 28 ноября 2019 года в рамках 12-й Международной выставки телекоммуникационной и ИТ-индустрии «Туркментел 2019» в Ашхабаде подписали межправительственное соглашение о прокладке магистральной кабельной линии по дну Каспийского моря.
Согласно межгосударственному соглашению “Об организации совместной деятельности между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Туркменистана по совместной прокладке, владению и использованию оптоволоконных линий связи со дном Каспийского моря на маршруте Азербайджан-Туркменистан операторами связи Азербайджанской Республики и Туркменистана”, магистральная оптоволоконная кабельная линия будет реализована магистральным интернет-провайдером компанией AzerTelecom с азербайджанской стороны и телекоммуникационным оператором Туркменистана компанией "Туркментелеком". Кабельная линия будет проложена между городами Сиязань и Туркменбаши.
На церемонии подписания азербайджано-туркменских документов с участием Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова 11 марта 2020 года в Баку операторами связи ООО AzerTelecom и Телекоммуникационной компанией “Туркментелеком” был подписан меморандум о взаимопонимании по совместной прокладке, владению и использованию оптоволоконной линии связи по дну Каспийского моря по маршруту Азербайджан-Туркменистан.
Магистральная кабельная линия общей протяженностью 300 км позволит передавать данные со скоростью 2-4 терабит в секунду. Кабельная линия позволит передавать интернет-трафик из европейских интернет-центров через Азербайджан в Туркменистан, а затем в Узбекистан, Афганистан, Пакистан и Индию, что сделает Азербайджан центральной страной в передаче интернет-трафика между Европой и Южной Азией.