Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistanın aparıcı telekommunikasiya operatorları Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xətti (TranCaspian Fiber Optic - TCFO) layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq edəcəklər. Tərəflər bununla bağlı Qazaxıstanın paytaxtı Nur-Sultanda keçirilmiş “MDB GCCM 2021” konfransı zamanı iki Memorandum imzalayıblar. Onlardan biri müvafiq olaraq Qazaxıstan, Azərbaycan və Qırğızıstanı təmsil edən "Transtelecom" ASC, "AzerTelecom" MMC və "ElKat" MMC telekommunikasiya operatorları arasında, digəri isə müvafiq olaraq Qazaxıstan, Azərbaycan və Özbəkistanı təmsil edən "Transtelecom" ASC, "AzerTelecom" MMC və “Telegraph 42 Management Gmbh” MMC arasında imzalanıb.
“AzerTelecom” MMC-nin Direktorlar Şurasının sədri Fuad Allahverdiyevin sözlərinə görə, Transxəzər Fiber-Optik (TransCaspian Fiber Optic - TCFO) Kabel xətti layihəsinin həyata keçirilməsi təkcə Azərbaycanla Qazaxıstan arasında deyil, eyni zamanda Mərkəzi Asiya ölkələri arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün yeni imkanlar açır. "İnanırıq ki, bütün dünyada internet istehlakının artması fonunda bu irimiqyaslı rəqəmsal layihə regionda telekommunikasiya sənayesinin inkişafına, eləcə də ölkələr və şirkətlər arasında işgüzar əlaqələrin genişlənməsinə töhfə verəcək"- deyə Fuad Allahverdiyev bildirib.
“Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xətti rəqəmsal infrastruktur sahəsində möhtəşəm layihədir. Bu gün biz bu layihəni mövcud yerüstü marşrutlara yeganə alternativ olaraq görürük. Əminəm ki, “AzerTelecom”-dan olan tərəfdaşlarımızla birgə xidmətlərin göstərilməsi üzrə yeni bir səviyyəyə qalxa biləcək, Avropa ilə Asiya arasında uzun zamandır gözlənilən marşrutların şaxələndirilməsini təmin edə biləcəyik" - deyə “Transtelecom” ASC -nin Transxəzər Fiber-Optik layihəsinin rəhbəri Qalixan Məhəmməd-Rəhimov qeyd edib.
Xatırladaq ki, Transxəzər Fiber-Optik (TCFO) Kabel xətti layihəsi Qazaxıstanla Azərbaycan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilməsini nəzərdə tutan genişmiqyaslı layihədir. Bu layihə Avropa ilə Asiya arasında məlumat mübadiləsi ehtiyaclarını ödənəyəcək regionun bütün ölkələri üçün strateji əhəmiyyətli bir layihədir. Belə bir magistral kabel xəttinin çəkilməsi Avropa ilə Asiyanı birləşdirən “Rəqəmsal İpək Yolu”nu (Digital Silk Way) formalaşdıracaq.
“AzerTelecom” MMC haqqında: “AzerTelecom” Azərbaycanın aparıcı topdansatış telekommunikasiya operatorudur. Şirkət müxtəlif sahələrdə və ölkələrdə fəaliyyət göstərən “NEQSOL Holding” beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir. “AzerTelecom” Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsi ilə birləşdirir və telekommunikasiya sektorunda yerli və xarici şirkətlərə müxtəlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir.
“Transtelekom” ASC haqqında: Qazaxıstan Respublikasının ən böyük rabitə operatorlarından biridir. Şirkəti geniş telekommunikasiya xidmətləri, habelə İT, rabitə, avtomatlaşdırma və energetika sahəsində rəqəmsallaşma və sistem inteqrasiyası xidmətləri üzrə ixtisaslaşmışdır.

Telecom operators of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Uzbekistan signed a Memorandum of Cooperation
Leading telecom operators of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Uzbekistan will cooperate on TransCaspian Fiber Optic (TCFO) project. The parties signed two Memorandums during CIS GCCM 2021 conference, which was held in Nur-Sultan, capital of Kazakhstan: One of the documents was signed between Transtelecom JSC, AzerTelecom LLC and ElKat LLC, representing, Kazakhstan, Azerbaijan and Kyrgyzstan, respectively. The other one was between Transtelecom JSC, AzerTelecom LLC and Telegraph 42 Management Gmbh LLC, representing Kazakhstan, Azerbaijan and Uzbekistan, respectively.
According to Mr. Fuad Allahverdiyev, the Chairman of the Board of Directors of AzerTelecom, the implementation of the TransCaspian Fiber Optic (TCFO) project opens up new opportunities for the development of cooperation not only between Azerbaijan and Kazakhstan, but also between the countries of Central Asia. “We believe that in light of the increase in Internet consumption all over the world, this large-scale digital project will contribute to the development of the telecommunications industry in the region, as well as the expansion of business between countries and companies,” Fuad Allahverdiyev stated.
“TransCaspian Fiber Optic is a huge digital infrastructure project. Today we see it as the only alternative to the existing terrestrial routes. I am sure that with our partners from AzerTelecom we will be able to reach a fundamentally new level of service provision, and ensure the long-awaited diversification of routes between Europe and Asia”, Galikhan Mukhamed-Rakhimov,  TransCaspian Fiber Optic project head of Transtelecom JSC, noted.
It should be noted that TransCaspian Fiber Optic (TCFO) is a large-scale project to lay a fiber-optic cable line along the bottom of the Caspian Sea between Kazakhstan and Azerbaijan. It is a strategically important project for all countries in the region, which will meet the transit needs between Europe and Asia. The laying of such a cable line will form the Digital Silk Way connecting Europe and Asia.
AzerTelecom LLC is a leading wholesale telecommunications operator in Azerbaijan. The company is a part of NEQSOL Holding, an international group of companies operating across various industries and countries. AzerTelecom connects Azerbaijan with the global Internet network and provides various advanced services to local and foreign companies in the telecommunications sector.
Transtelecom JSC is one of the largest telecom operators in the Republic of Kazakhstan. The company specializes in providing a wide range of telecommunication services, digitalization and system integration in the field of IT, communications, automation and energy.