Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistanın aparıcı telekommunikasiya operatorları Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xətti (TranCaspian Fiber Optic - TCFO) layihəsi çərçivəsində əməkdaşlıq edəcəklər. Tərəflər bununla bağlı Qazaxıstanın paytaxtı Nur-Sultanda keçirilmiş “MDB GCCM 2021” konfransı zamanı iki Memorandum imzalayıblar. Onlardan biri müvafiq olaraq Qazaxıstan, Azərbaycan və Qırğızıstanı təmsil edən "Transtelecom" ASC, "AzerTelecom" MMC və "ElKat" MMC telekommunikasiya operatorları arasında, digəri isə müvafiq olaraq Qazaxıstan, Azərbaycan və Özbəkistanı təmsil edən "Transtelecom" ASC, "AzerTelecom" MMC və “Telegraph 42 Management Gmbh” MMC arasında imzalanıb.
“AzerTelecom” MMC-nin Direktorlar Şurasının sədri Fuad Allahverdiyevin sözlərinə görə, Transxəzər Fiber-Optik (TransCaspian Fiber Optic - TCFO) Kabel xətti layihəsinin həyata keçirilməsi təkcə Azərbaycanla Qazaxıstan arasında deyil, eyni zamanda Mərkəzi Asiya ölkələri arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün yeni imkanlar açır. "İnanırıq ki, bütün dünyada internet istehlakının artması fonunda bu irimiqyaslı rəqəmsal layihə regionda telekommunikasiya sənayesinin inkişafına, eləcə də ölkələr və şirkətlər arasında işgüzar əlaqələrin genişlənməsinə töhfə verəcək"- deyə Fuad Allahverdiyev bildirib.
“Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xətti rəqəmsal infrastruktur sahəsində möhtəşəm layihədir. Bu gün biz bu layihəni mövcud yerüstü marşrutlara yeganə alternativ olaraq görürük. Əminəm ki, “AzerTelecom”-dan olan tərəfdaşlarımızla birgə xidmətlərin göstərilməsi üzrə yeni bir səviyyəyə qalxa biləcək, Avropa ilə Asiya arasında uzun zamandır gözlənilən marşrutların şaxələndirilməsini təmin edə biləcəyik" - deyə “Transtelecom” ASC -nin Transxəzər Fiber-Optik layihəsinin rəhbəri Qalixan Məhəmməd-Rəhimov qeyd edib.
Xatırladaq ki, Transxəzər Fiber-Optik (TCFO) Kabel xətti layihəsi Qazaxıstanla Azərbaycan arasında Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilməsini nəzərdə tutan genişmiqyaslı layihədir. Bu layihə Avropa ilə Asiya arasında məlumat mübadiləsi ehtiyaclarını ödənəyəcək regionun bütün ölkələri üçün strateji əhəmiyyətli bir layihədir. Belə bir magistral kabel xəttinin çəkilməsi Avropa ilə Asiyanı birləşdirən “Rəqəmsal İpək Yolu”nu (Digital Silk Way) formalaşdıracaq.
“AzerTelecom” MMC haqqında: “AzerTelecom” Azərbaycanın aparıcı topdansatış telekommunikasiya operatorudur. Şirkət müxtəlif sahələrdə və ölkələrdə fəaliyyət göstərən “NEQSOL Holding” beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir. “AzerTelecom” Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsi ilə birləşdirir və telekommunikasiya sektorunda yerli və xarici şirkətlərə müxtəlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir.
“Transtelekom” ASC haqqında: Qazaxıstan Respublikasının ən böyük rabitə operatorlarından biridir. Şirkəti geniş telekommunikasiya xidmətləri, habelə İT, rabitə, avtomatlaşdırma və energetika sahəsində rəqəmsallaşma və sistem inteqrasiyası xidmətləri üzrə ixtisaslaşmışdır.

Телеком операторы Казахстана, Азербайджана, Кыргызстана и Узбекистана подписали Меморандум о Сотрудничестве
Ведущие телекоммуникационные операторы Казахстана, Азербайджана, Кыргызстана и Узбекистана будут сотрудничать в рамках проекта TransCaspian Fiber Optic. Об этом стало известно во время конференции CIS GCCM 2021, которая проходила в Нур-Султане. Во время мероприятия сторонами были подписаны два Меморандума. Один - между телекоммуникационными операторами АО “Транстелеком”, ООО “AzerTelecom” и ООО “ЭльКат”, представляющими, соответственно, Казахстан, Азербайджан и Кыргызстан. Второй документ - между АО “Транстелеком”, ООО “AzerTelecom” и ООО “Telegraph 42 Management Gmbh”, представляющими, соответственно, Казахстан, Азербайджан и Узбекистан.
По словам Председателя Совета Директоров компании “AzerTelecom” Фуада Аллахвердиева, реализация проекта TransCaspian Fiber Optic (TCFO) открывает новые возможности для развития сотрудничества не только между Азербайджаном и Казахстаном, но и также между странами Центральной Азии. «Мы верим, что в свете увеличения потребления интернета во всем мире данный масштабный цифровой проект внесет свою лепту в развитие телекоммуникационной отрасли региона, а также расширению бизнеса между странами и компаниями», - отметил Фуад Аллахвердиев.
«TransCaspian Fiber Optic – это грандиозный проект в сфере цифровой инфраструктуры. На сегодняшний день мы видим его, как единственную альтернативу существующим наземным маршрутам. Уверен, что с нашими партнерами из «AzerTelecom» мы сможем выйти на принципиально новый уровень оказания услуг, сможем обеспечить долгожданную диверсификацию маршрутов между Европой и Азией», - отметил руководитель проекта TransCaspian Fiber Optic АО «Транстелеком» Галихан Мухамед-Рахимов.
Напомним, TransCaspian Fiber Optic (TCFO) – это масштабный проект по прокладке волоконно-оптической линии связи по дну Каспийского моря между Казахстаном и Азербайджаном. Он является стратегически важным проектом для всех стран региона, который удовлетворит потребности транзита между Европой и Азией. Прокладка такой магистральной кабельной линии сформирует Цифровой Шелковый Путь (Digital Silk Way) соединяющий Европу и Азию.
Для справки:
ООО AzerTelecom” - ведущий оптовый телекоммуникационный оператор в Азербайджане. Компания является частью “NEQSOL Holding” - международной группы компаний, осуществляющей деятельность в различных сферах и странах. “AzerTelecom” соединяет Азербайджан с международной сетью интернета и предоставляет различные передовые услуги местным и иностранным компаниям в телекоммуникационном секторе.
АО “Транстелеком” - один из крупнейших операторов связи в Республике Казахстан. Специализируется на предоставлении широкого спектра телекоммуникационных услуг, цифровизации и системной интеграции в области ИТ, связи, автоматики и энергетики.