“NEQSOL Holding”in “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi “Submarine Networks World 2021” konfransında təqdim edilib
“NEQSOL Holding”in tərkibində olan “AzerTelecom” şirkəti tərəfindən icra edilən və Avropanı Orta və Cənubi Asiyaya bağlayacaq rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin formalaşmasını nəzərdə tutan “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsi 29 sentyabr-01 oktyabr tarixlərində Sinqapurda keçirilmiş “Submarine Networks World 2021” konfransında təqdim edilib.
Qlobal olaraq sualtı infrastrutura malik dünyanın ən nüfuzlu və qabacıl telekommunikasiya, eləcə də texnologiya şirkətlərini təmsil edən 100-dən çox çox məruzəçinin iştirakı ilə keçirilmiş nüfuzlu konfrans bu il virtual formatda baş tutub.
“AzerTelecom” şirkətinin Baş icraçı direktoru Ana Nakaşidze konfransda iştirak edərək “Göllər və dənizə çıxışı olmayan ölkələr” adlı paneldə məruzəçi qismində çıxış edib. Ana Nakaşidze “NEQSOL Holding” tərəfindən təşəbbüş olunmuş və “AzerTelecom” şirkəti tərəfindən icra olunan, Avropa ilə Asiya arasında Gürcüstan və Azərbaycan vasitəsilə rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin formalaşmasını hədəfləyən “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsi haqqında danışıb.
O göllərin ətrafında yerləşən və dənizə çıxışı olmayan ölkələr arasında bağlantı əlaqələrinin qurulmasının çətinliklərini qeyd edərək layihənin icrasında əsas çağırışları qeyd edib. Bildirilib ki, “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi bağlantı xidmətlərinin inkişafı nöqteyi nəzərindən yeni imkalar yaradır və bu baxımdan bütün region üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
“”Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi və onun Xəzər dəniz komponenti olan və Xəzər dənizinin dibi ilə Azərbaycan və Orta Asiya ölkələri arasında çəkiləcək “Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətləri” data trafkinin artımına əhəmiyyətli töhfə verəcək və bütün regonun internet bağlantısı ilə daha yaxşı təmin olunması baxımında yeni imkanlar açacaq” - deyə Ana Nakaşidze bildirib.
“AzerTelecom” haqqında: “AzerTelecom” Azərbaycanın aparıcı topdansatış telekommunikasiya operatorudur. Şirkət müxtəlif sahələrdə və ölkələrdə fəaliyyət göstərən “NEQSOL Holding” beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir. “AzerTelecom” Azərbaycanı beynəlxalq internet şəbəkəsi ilə birləşdirir və telekommunikasiya sektorunda yerli və xarici şirkətlərə müxtəlif qabaqcıl xidmətlər təqdim edir. Şirkət Avropanı Orta və Cənubi Asiyaya bağlayan irimiqyaslı rəqəmsal infrastruktur layihəsi olan “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsini icra edir.  2020-ci ildə “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi ABŞ-da keçirilən “Qlobal Strateji İnfrastruktur Liderlik Forumu”nda (Global Strategic Infrastructure Leadership Forum) Asiyada beş ən yaxşı strateji infrastruktur layihələrindən biri kimi seçilib.
“Submarine Networks World” haqqında: Submarine Networks World hər il keçirilən və dünyada sualtı infrastrutura malik şirkətlərin iştirak etdiyi ən böyük tədbirdir. Adətən Sinqapurda keçirlən tədbir bu il virtual fotmatda baş tutub. 100-dən çox məruzəçi və 800 iştirakçıdan ibarət inanılmaz bir heyət təqdim edərək, konfransda məzmun strateji olaraq elə planlaşdırılıb ki, mümkün qədər daha çox saat qurşaqlarından olan iştirakçılar özlərinin heyətləri ilə birgə tədbirdə canlı olaraq iştirak edə bilsinlər.

The Digital Silk Way project that envisages the formation of a digital telecommunication corridor connecting Europe to Central and South Asia, and implemented by AzerTelecom, part of NEQSOL Holding, was presented at the “Submarine Networks World 2021” conference on 29 September-01 October in Singapore.
This year an influential conference with the participation of over 100 speakers representing a global subsea community from the world’s leading telecom and tech companies was held in a virtual format.
Ana Nakashidze, CEO of AzerTelecom, participated at the conference as a speaker at panel discussions titled “Lakes & Landlocked Countries” and spoke about the Digital Silk Way project initiated by NEQSOL Holding and implemented by AzerTelecom aimed at the formation of digital telecommunication corridor between the Europe and Asia through Georgia and Azerbaijan.
She touched upon the main difficulties in connecting the landlocked countries and the countries located around the lakes and highlighted the main challenges in project implementation.
According to Ana Nakashidze, the project is of great significance for the entire region as it creates new opportunities in terms of the improvement of connectivity services. “The Digital Silk Way project and its Caspian Sea part component – Trans Caspian Fiber Optic Cable Lines which will be laid under the bottom of the Caspian Sea between Azerbaijan and Central Asian countries will significantly contribute to the increase in data traffic and open up new opportunities for the better internet connection for the whole region”, said Ana Nakashidze.
About AzerTelecom: AzerTelecom is a leading telecommunications wholesale operator in Azerbaijan. The company is a part of NEQSOL Holding, an international group of companies operating across various industries and countries. AzerTelecom connects Azerbaijan with the global Internet network and provides various advanced services to local and foreign companies in the telecommunications sector. The company implements an ambitious “Digital Silk Way” - a digital infrastructure project connecting Europe to Central and South Asia. In 2020, the Global Strategic Infrastructure Leadership Forum held in the US selected the “Digital Silk Way” project as one of the top five infrastructure projects in Asia.
About Submarine Networks World: Submarine Networks World is the largest annual event for the global subsea community. Usually held in Singapore, this year the event was held in a virtual format. Delivering an incredible line-up of over 100 speakers and 800 attendees the content was strategically scheduled ensuring attendees from as many time zones as possible can participate live with corporate passes encouraging organizations to bring their entire subsea teams.